23 آوریل 2019
آوریل 23, 2019

عصب کشی دندان شیری

آوریل 23, 2019 0 دیدگاه

عصب کشی دندان شیری

دندان های شیری مانند دندان های اصلی از تمامی اجزای تشکیل دهنده ی دندان تشکیل شده اند با این تفاوت که شکل و اندازه ی آن ها با دندان های اصلی متفاوت است. اگر برای دندان پوسیده به موقع اقدامی صورت نگیرد ، ممکن است این پوسیدگی به مرور زمان پیشرفت کرده و به پالپ و محتوای اعصاب و رگ های خونی برسد. ( دندانپزشکی اطفال )در نتیجه عفونت کرده و به عصب کشی دندان شیری منجر خواهد شد.

عصب کشی دندان شیری

پالپ همان فضای ناحیه ی مرکزی است.

قبل از زیاد شدن عفونت (که از سوراخ های انتهایی ریشه خارج می شوند ) و رسیدن آن به لثه و استخوان اطراف آن و بروز آبسه و تورم لثه و صورت ، ناحیه مرکزی تاج دندان و برخی مواقع داخل ریشه ها را با استفاده از وسایل دندانپزشکی می توان تمیز کرد تا این مشکل برطرف شود.

به این نوع درمان ، درمان پالپ یا در اصطلاح عصب کشی می گویند.

عصب کشی دندان روشی است برای درمان انواع مختلف درد دندان که موجب حفظ دندان های آسیب دیده می شود.
آیا عصب کشی دندان برای کودکان مناسب است؟

دندان های شیری در سنین ۱۲ _ ۶ سالگی میافتند و روش های متفاوتی برای درمان وحفظ دندان های شیری وجود دارد.

توصیه می شود برای درمان دندان های آسیب دیده آن ها را نکشید و عصب کشی کنید.

دندان های شیری همانند دندان های اصلی هستند و ازبین رفتن یکی از این دندان ها موجب ایجاد مشکلاتی مانند غذا خوردن و صحبت کردن و … می شود.

دندان های شیری در رشد مناسب دندان های اصلی و هدایت کردن آن ها نقش بسیار مهمی دارد به همین دلیل است که ازبین رفتن دندان شیری ممکن است در دندان های دائمی مشکل ایجاد کند.

این مشکلات می تواند نامرتبی دندان ها در دهان باشد که برای درمان این مشکل، ارتودنسی ( سیم کشی دندان ) پیشنهاد می گردد.
آمادگی برای عصب کشی دندان شیری :

امکان دارد عصب کـشی برای کودک با درد همراه باشد اما می تواند نقش بسیار مهمی در ازبین بردن درد دندان داشته باشد.

توصیه می شود والدین نگرانی های خود را به کودک برای انجام عصب کشی منتقل نکنند ، همچنین با صحبت کردن و نوازش کردن احساس استرس او را کاهش دهند.
عصب کشی دندان برای کودکان :

اگر مشکلی در ناحیه پالپ به وجود آید موجب ایجاد حساسیت زیاد و درد دندان در کودکان می شود. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که ناحیه پالپ دچار مشکل شده است یا ازبین رفته است باید قبل از آبسه کردن وبروز عفونت درمان آن را آغاز کنید.

در برخی از مواقع که این مشکل حاد باشد و لازم به کشیدن دندان باشد می توان از نگهدارنده برای پر کردن این فضای خالی استفاده کرد.

در برخی مواقع امکان دارد نگهدارنده در دهان شل شود به همین دلیل لازم است این وضعیت تحت کنترل والدین قرار گیرد.
سایر روش های درمانی :

درمان غیر مستقیم پالپ : هنگامی که آسیب وارد شده به ناحیه ی پالپ کم باشد این امکان برای دندانپزشک به وجود می آید که مقداری از پوسیدگی را بردارد و در محل تحت درمان ازموادی با خاصیت انتی باکتریال استفاده کند ، سپس محل پوسیدگی را با مواد پر کند.

پالپوتومی : هنگامی که پوسیدگی محدود به بخش بالای پالپ باشد از این روش درمانی استفاده می شود. در این روش بخشی که آسیب دیده برداشته می شود و بخش سالم آن باقی می ماند و در محل تثبیت می گردد، سپس محل درمان ضدعفونی و با مواد پر می شود.

پالپکتومی : از این روش زمانی استفاده می شود که بافت پالپ در کل ساختار ریشه دندان موجب عفونت شده باشد به گونه ای که کل بافت پالپ خارج می شود و سپس محل مورد نظر ضدعفونی می شود.