22 دسامبر 2019
دسامبر 22, 2019

خط قرمزهای شب یلدا چیست

دسامبر 22, 2019 0 دیدگاه

خط قرمزهای شب یلدا چیست

خط قرمزهای شب یلدا چیست؟ در شب یلدا نوع تغذیه چگونه باید باشد؟ دکتر فریما گودرزی متخصص تغذیه درباره باید و نبایدهای شب یلدا گفت: «باید به این موضوع توجه داشت که اگر فرد یا افرادی شب یلدا برایشان اهمیت زیادی دارد و می خواهند لحظات خوشی در کنار یکدیگر باشند پس باید در این شب شام را زودتر و البته سبک تر صرف کنند تا با توجه به مصرف دیگر تنقلات و میوه ها در این شب مشکلی به وجود نیاید و به قول عامیانه بیش از اندازه «روی هم خوری» نشود. تا جایی که امکان دارد در این شب از مصرف شیرینی پرهیز شود. خوردن شام، میوه، انواع تنقلات و البته شیرینی کالری زیادی را وارد بدن می کند، در واقع حجمی از این کالری مازاد بر نیاز بدن است بنابراین افراد تا جایی که می توانند در این شب در خوردن دقت کنند.»بیشتر بخوانید شب یلدا را در شهرهای مختلف چگونه جشن می گیرند؟


هندوانه

این متخصص تغذیه درباره مصرف خوردن همزمان هندوانه و آجیل به جام جم آنلاین گفت:« باید بین مصرف مواد خوراکی و تنقلات در شب یلدا فاصله وجود داشته باشد. نباید فراموش کرد که مصرف همزمان دو نوع خوراکی مثلا هندوانه و آجیل می تواند باعث بروز لک و التهاب بر روی بدن شود و یا اینکه امراض دیگری نظیر به هم ریختن وضعیت عادی روده و معده را در پی داشته باشد.در زمینه خرید آجیل نیز باید نهایت دقت را داشت. آجیل های کهنه حاوی آفلاتوکسین بوده که بسیار مضر است. آفلاتوکسین بر روی کبد تاثیر منفی می گذارد. بهتر است بخش عمده آجیل به صورت پوست نکنده خریداری شود، در این صورت فرد می تواند تشخیص بدهد که آیا این آجیل کهنه است یا نو.»بیشتر بخوانید یلدا شام نخورید
این متخصص تغذیه در پایان گفت:« اسهال و استفراغ یکی از شایع ترین مشکلاتی هستند که در شب یلدا برای افراد مختلف به وجود می آید. ملاحظه در مصرف مواد خوراکی مختلف از بروز این مشکلات جلوگیری می کند. در ضمن نباید فراموش کرد که بسیاری از افراد به دلیل حساسیت به انواع مواد خوراکی و میوه دچار مشکلات خارشی، پوستی و… می شوند.»