11 آوریل 2019
آوریل 11, 2019

حقایقی جالب و خواندنی در مورد کریسمس

آوریل 11, 2019 0 دیدگاه

حقایقی جالب و خواندنی در مورد کریسمس

سال نوی میلادی و روزهای کریسمس از مهم‌ترین تعطیلات در جهان به‌خصوص در اروپا و آمریکا به شمار می‌رود. تعداد سفرها و خرید تورهای اروپایی در تعطیلات سال نو به اوج خود می‌رسد. پیش از آن که به حقایق و نکات جالب در رابطه با جشن مهیج کریسمس و جذابیت‌هایش بپردازیم به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که از مطالب زیر نیز دیدن کنید.

۱-مهمترین نماد سال نو میلادی بابانوئل است.

۲- قرمز بودن لباس بابانوئل موثر از آیین مهرپرستی ایرانی می‌باشد. در قرون اولیه میلادی کشیش‌ها و راهبان لباس قرمز و سفید به تن می‌کردند.

۳- سنت نیکولاس، فردی که به در قرن چهارم میلادی می‌‌زیست و اسقف شهر کوچک و باستانی میرای ترکیه بود، همان بابانوئل است.

۴- ابتدا جسد سنت نیکولاس در شهر میرای ترکیه بود اما بعد از حمله‌ی مسلمانان این جسد به شهر باری در جنوب ایتالیا انتقال یافت. روز کریسمس

۵- سنت نیکولاس تمامی ثروت خانوادگی خود را برای کمک به فقرا خرج کرد. به همین علت داستان شهرت و فداکاری او از سال ۴ میلادی به بعد نسل به نسل بازگو شد.

۶- نماد بابانوئل از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۱ به‌عنوان شخصیت تبلیغاتی شرکت کوکاکولا استفاده شد.

۷- طرح اولیه بابانوئل‌های امروزی در سال ۱۸۰۴ میلادی توسط جان پینتارد (John Pintard) در نشست فرهنگی نیویورک طراحی شد.

۸-; در طرح اولیه‌ی نماد بابانوئل (تا قبل از انتشار تبلیغ کوکاکولا) از دو رنگ سبز و آبی استفاده شده بود. نماد سال نو میلادی بابانوئل

۹- انیمیشن گرینچ به‌عنوان موفقترین فیلم کارتونی کریسمس شناخته شده است. این فیلم در سال ۲۰۰۰ تهیه شد و اکنون نسخه جدید آن در حال فیلم‌برداری می‌باشد.

۱۰- انیمیشن پرمخاطب ملکه‌ی برفی (Frozen) با الهام از کریسمس و نمادهای آن ساخته‌شده است.

۱۱- هرسال نامه‌های فراوانی به آدرس بابانوئل در قطب شمال یعنی کشور کانادا ارسال می‌شود.

۱۲- معروف‌ترین شعر کریسمس ” Silent Night” نام دارد و از سال ۱۹۷۸ تاکنون بیش از ۷۳۳ بار به زبان‌های و شیوه‌های مختلف بازنویسی شده است. البته رکورد بیشترین فروش را آهنگ (کریسمس سفید، White Christmas) در میان ترانه‌های کریسمس دارد.

۱۳- گوزن شاخ‌دار شمال (reindeer) و پرنده کوچک سینه‌سرخ (robin) به‌عنوان دو حیوان کمک‌کننده به بابانوئل استفاده می‌شوند.
زادروز میلاد حضرت مسیح

۱۴- فیلم چند قسمتی تنها در خانه نام‌آشناترین فیلم در میان ایرانی‌هاست که به ایام کریسمس مربوطه می‌باشد. ۱۵- اگرچه روز ۲۵ دسامبر مقارن با زادروز میلاد حضرت مسیح (ع) را روز کریسمس می‌نامند اما در هیچ‌کدام از کتاب‌های انجیل اشاره‌ای به تاریخ ولادت مسیح (ع) نشده است.

۱۶- با وجود اختلاف‌نظر در مورد تاریخ ولادت حضرت مسیح (ع) کنستانتین یکم یا کنستانتین کبیر یک روز ثابت یعنی ۲۵ دسامبر را روز تولد مسیح معرفی کرد تا بتواند پایه‌های دین جدید رسمی روم را مستحکم کند. این تاریخ نزدیک‌ترین جشن مسیحیت به جشن باستانی ایرانی یعنی شب یلداست.

۱۷- برای درخت کریسمس معمولاً از کاج و نراد استفاده می‌شود.

۱۸- ستاره بزرگ بالای درخت نمادی از فرشته بیت لحم و تولد حضرت مسیح (ع) است.

۱۹- درخت کریسمس در حدود سال ۱۸۳۰ وارد آمریکا شد و تا سال ۱۸۴۶ استفاده از آن مرسوم نبود تا آنکه پس از ازدواج پرنسس آلبرت آلمانی با ملکه ویکتوریا و استفاده از درخت کریسمس در مراسم ازدواج آن‌ها این نماد رواج یافت.

۲۰- ماجرای قرار دادن کادو زیر درخت کریسمس به داستان پیرمرد فقیری برمی‌گردد که سه دختر داشت. او توان مالی دادن پول جهیزیه برای ازدواج سه دختر خود را نداشت. روزی سنت نیکولاس از طریق لوله‌ی دودکش خانه پیرمرد به او کیسه‌ی پر از طلا می‌دهد تا برای ازدواج دخترانش استفاده کند.

۲۱- سنت هدیه دادن به کودکان توسط بزرگ‌ترها انجام می‌شود اما کودکان زمانی که هدیه‌های خود را از پای درخت کریسمس برمی‌دارند تصور می‌کنند که بابا نوئل به آنها هدیه داده است.

۲۲- رسم هدیه دادن به کشور هلند و روز ۶ دسامبر مربوط می‌شود. کودکان هلندی در شب ۶ دسامبر کفش‌های خود را بیرون از خانه می‌گذاشتند تا بابا نوئل در آنها هدیه قرار بدهد.

۲۳- به دلیل استفاده از نمادها در مراسم کریسمس این عید در ابتدا در قسمت‌هایی از آمریکا به‌خصوص شهر بوستون پذیرفته نبود.

۲۴- از شکلات و شیر در جشن کریسمس استفاده می‌شود. چراکه سنت نیکولاس برای کودکان شیر و شکلات می‌برد.