23 آوریل 2019
آوریل 23, 2019

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

آوریل 23, 2019 0 دیدگاه

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

افرادی که با مشکلات بهم ریختگی دندان و فکین مواجه هستند و قصد انجام ارتودنسی را دارند سوالاتی در ذهن شان ایجاد می شود از قبیل این سوال مهم که تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک در چیست ؟ ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک ؟ بهترین متخصص ارتودنسی کرج کیست ؟
آیا برای استفاده از هر کدام از این انواع ارتودنسی محدودیت سنی داریم؟
آیا در ارتوسرجری ( ارتودنسی همراه با جراحی فک ) هم از ارتودنسی ثابت و متحرک استفاده می شود؟
و سوالات دیگر که ممکن است پیش از آغاز درمان در ذهن فرد ایجاد شود.
تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک :
ارتودنسی یکی از متداول ترین و مناسب ترین درمان برای بهبود ناهنجاری های دندان ، فک و دهان محسوب می شود که با استفاده از آن می توان سلامت دهان و دندان و زیبایی صورت را (که تاثیر بسزایی در جذابیت و دلنشینی چهره فرد دارد) فرام کرد.
ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک دو روش کار آمد در درمان ناهنجاری های دهانی می باشد که با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی یکی از این دو روش و گاهی هر دو روش برای درمان بهتر به بیمار پیشنهاد می شود.

ارتودنسی ثابت چیست ؟
ارتودنسی ثابت یک روش موثر برای درمان بهم ریختگی های دندان است، در این روش از براکت های ارتودنسی با چسب های مخصوص و بی ضرر بر روی سطح دندان ها قرار می گیرند و در ادامه با سیم و کش مخصوص ارتونسی براکت ها به یکدیگر متصل می گردند.
در این روش درمانی بیمار موظف است تا پایان دوره دستگاه ارتودنسی را در دهان خود حفظ کند.
در این روش درمانی می توان با استفاده از تخصص و نظارت متخصص ارتودنسی بسیاری از اختلالات دهان و دندان را در بازه مشخصی بهبود بخشید.
از روش ارتودنسی ثابت برای حرکت ریشه و مرتب کردن دندان های افرادی که دچار پیچیدگی شدید می باشند، استفاده می شود.
در این روش درمانی به دلیل اینکه دست ارتودنتیست برای ارائه راهکار بازتر است، نتیجه مطلوب تری حاصل می شود.
افرادی که قصد انجام ارتودنسی ثابت را دارند باید بدانند که رعایت بهداشت دهان و دندان در این روش بسیار حائز اهمیت می باشد و در صورتی که فرد به این امر بی توجه باشد زیبایی و سلامت دندان هایش به شدت به خطر می افتد.
ارتودنسی متحرک چیست ؟
ارتودنسی متحرک یکی دیگر از روش های درمان بهم ریختگی دندان محسوب می شود و چون دامنه حرکت هایی که می تواند ایجاد کند محدود است معمولا” برای کودکان به کار گرفته می شود.
در ارتودنسی متحرک ارتودنتیست یک قالب از فک بالا و پایین بیمار تهیه می کند و بعد از آن پلاکی برای دندان های بیمار تهیه می شود.
از مزیت هایی که ارتودنسی متحرک دارد می توان به خارج کردن آن هنگام غذا خوردن و مسواک زدن اشاره کرد.
رعایت بهداشت در این روش نیز از اهمیت بسزایی برخوردار می باشدو البته در این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت آسان تر می باشد؛ به همین دلیل ریسک پوسیدگی دندان در این روش کاهش می یابد.
در صورتی که بهم ریختگی و ناهنجاری دندان بسیار باشد روش ارتودنسی متحرک توصیه نمی شود و فرد بهتر است برای کسب نتیجه مطلوب و ایده آل ارتودنسی ثابت انجام دهد.
روش ارتودنسی متحرک در موارد شایعی برای حل مشکلات وناهنجاری های استخوانی فکین در سنین رشد به کار می رود.
ارتودنسی ثابت در مقابل ارتودنسی متحرک ؟
ارتودنسی متحرک معمولا برای درمان ناهنجاری افراد کم سن و سال مورد استفاده قرار می گیرد چرا که قابلیت تغییر پذیری ویژگی فکین در سنین پایین بیشتر می باشد و در سنین بالا به دلیل تثبیت ساختمان های استخوان فکین ، درمان با ارتودنسی متحرک دشوار تر می باشد.
افرادی که در سنین بزرگسالی برای درمان ناهنجاری های دهان و دندان مراجعه می کنند، معمولا از ارتودنسی ثابت برای درمان آن ها استفاده می شود.
به عنوان نتیجه گیری می توان عنوان کرد که ارتودنسی ثابت در مقابل ارتودنسی متحرک قرار نمی گیرد و هر کدام از این دو روش درمانی کاربردهای خاص خود را دارند به نحوی که در مواردی حل مشکل فرد نیازمند انجام هر دو نوع ارتودنسی فوق می باشد.
در برخی مواقع که سن رشد خاتمه یافته است علاوه بر درمان ارتودنسی، برای بیمار جراحی فک نیز تجویز می شود. به طور کلی توصیه می شود برای رفع و درمان عارضه های دهان و دندان در سنین پایین به متخصص ارتودنسی مراجعه شود تا علاوه بر هزینه کمتر، مدت زمان درمان نیز کوتاه تر شود.
در تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک می توان به هزینه آن ها نیز اشاره کرد، هزینه ارتودنسی متحرک معمولاً کمتر از هزینه ارتودنسی ثابت می باشد.