بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

خودروهای روس در ایران عرضه خواهند شد تا باز هم شاهد تنوع اکثر بازار خودروهای خارجی در ایران باشیم و قدرت گزینش مردم اینجور اکثر خواهد شد.خودروهای وارداتی بسیار طرفدار دارند چون هم امنیت شان اکثر می باشد و هم اکثر مورد دقت قرار می گیرد بدنه خودروهای وارداتی بسیار شیک و مدن میباشند

به تازگی ایران با کشور روسیه توافق کرده هست که خودروهای روسی را وارد ایران نماید چند وقتی میشود که خبر حضور احتمالی محصولات شرکت UAZ در ایران به گوش میرسد. شرکت توان‌خودرو به زودی مسئولیت واردات و مونتاژ تعدادی از خودروهای شرکت روسی یو.ای.زد را بر عهده میگیرد. در این مقاله می خواهیم نگاهی کلی به محصولات شرکت UAZ داشته باشیم.

ساعت برنارد به دستان طراحان UAZ افتاد

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند
هیچ وقت یادم نمیرود که سال ۱۳۸۳، برنامه‌ای تلویزیونی به نام ساعت برنارد از شبکه یک اکران می‌شد. این برنامه برای کودکان و نوجوانان بسیار زیبا بود؛ برنارد که شخصیت جوان و اصلی داستان بود، یک ساعت جیبی داشت و به وسیله آن، زمان را متوقف میکرد. حالا به نظر می رسد که طراحان شرکت UAZ، ساعت برنارد را در زمان جنگ جهانی دوم گیر آورده‌اند و در همان عصر متوقف شده‌اند!

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

شاید حس کردن توقف زمان در یک سریال، صحنه متفاوت و حس دیدنی و گرچه موقتی را به مخاطب القا ‌کند اما این امر در مورد دنیای واقعیت صدق نمی کند. در دنیایی که ثانیه ثانیه‌ی آن ارزش بالایی برای شرکت‌های طراحی و مهندسی دارد، پایبند بودن به سبک طراحی قبل عمده دیدنی نیست.

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

همان‌طور که در مقاله قبلی اشاره کردیم، در سایت رسمی UAZ نام چهار دسته بندی PATRIOT، PICKUP، HUNTER و COMMERCIAL به چشم می خورد. کافی هست بخش Commercial را کلیک کنیم تا به یک باره به عصر خودروهای جنگ‌ جهانی دوم بازگردیم و در فضایی اعجاب‌انگیز قرار بگیریم!

همان زمانی که خودروها طراحی فوق‌العاده ساده، جعبه‌ای با عناصر طراحی ساده مانند چراغ‌های گرد و سپرهای فلزی داشتند. خودروهای این بخش به طول کلی، طراحی جعبه‌ای چند قسمته دارند و از عناصر طراحی بدوی ماشین‌های کلاسیک یعنی چراغ‌های گرد و لولای درهای بزرگ و توچشم و سپرهای غیریکپارچه بهره گیری شده هست.

خودروهایی هم که به ایران می آیند، همین شکلی‌اند؟

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

نه، خودروهای پاتریوت، پیکاپ و کارگو سبک طراحی جدیدتری نسبت به محصولات بخش Commercial دارند. با این حال، زبان طراحی این محصولات در مقایسه با خودروهای امروزی، قدیمی جلوه می کند. بگذارید با مثال شروع کنیم، پاتریوت که یکی از محصولات احتمالی برای ورود به بازار ایران هست، زبان طراحی اواخر دهه‌ ۹۰ میلادی یا اوایل سال ۲۰۰۰ را دارد.

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

ظاهر جعبه‌ای و نسبتا شارپ؛ بهره گیری از المان‌های طراحی تند و تیز در قسمت‌هایی مانند چراغ‌ها و جلوپنجره نشان از سبک طراحی قدیمی این خودرو دارند. شاید عده‌ای باشند که با مشاهده این خودرو به یاد محصولات دهه ۹۰ میلادی تویوتا بیفتند. در بازار امروزی خودرو، میتوان خودروهایی هم قیمت با چهره‌ به‌روز پیدا کرد

که به مذاق تعداد زیادی از مشتریان خوش می آید. قبل از ظاهر قدیمی پاتریوت، نگاهی به امکانات و مشخصات فنی این خودرو می کنیم. پاتریوت در دو مدل دیزل و بنزینی ساخت می شود. از آن‌جایی که بازار خودرو ایران روی پیشرانه‌های بنزینی تمرکز دارد، مدل بنزینی پاترویت از یک پیشرانه ۲٫۷ لیتری با حداکثر قدرت ۱۳۴٫۶ اسب‌بخار و گشتاور ۲۱۷ نیوتون‌متر بهره میبرد.

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

این اعداد با دقت به حجم پیشرانه خیلی بالا ارزیابی نمی شود. بر زمینه اطلاعات سایت رسمی سازنده، پاتریوت دیفرانسیل عقب بوده اما توزیع نیرو به چهار چرخ امکان پذیر هست. هم‌چنین یک جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی این شاسی‌بلند را همراه می کند.

قدیمی اما سرسخت‌تر از ژاپنی

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

بین اکثر مردم این جمله متداول هست: خودروهای آمریکایی به ابهت، خودروهای آلمانی به هوش مهندسی به‌ کار رفته و خودروهای فرانسوی به قیمت ارزان مشهور باشند. در این میان خودروهای ژاپنی بعنوان خودروهای سرسخت مشهور میباشند. به نظر می رسد که خودروهای روسی همۀ وقت} از نگاه مردم به دور بوده و از قلم می‌افتاد. احتمالا یکی از دلایل مهم آن، صادرات محدود خودروهای روسی به دیگر کشورها باشد.

خودروهای روسی از دیرباز به سرسختی و قوی بودن مشهور بودند؛ قوی بودنی که به مشخصات فنی دلالت نداشته بلکه به مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی و جاده‌ای سخت اشاره دارد.

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

بازار ایران هرگز میزبانی گرمی از خودروهای روسی نکرده اما افرادی که تجربه سواری با این خودرو را داشته‌اند، به قدرت و مقاومت آن در برابر شرایط سخت جاده‌ای اشاره میکنند. احتمالا این نقطه قوت خودروهای روسی باعث محبوبیت آن میان طرفداران آفرود و خودروهای جاده‌ای بوده هست.

پیکاپ در بخش مستقل پیکاپ و کارگو در بخش Commercial قرار دارد. با وجود طراحی خودروهای خیلی قدیمی در فهرست Commerical، ظاهر به روز تری دارد. پیکاپ و کارگو، هر دو از زبان طراحی نمونه پاتریوت بهره میبرند و تنها تفاوت‌ آن‌ها، کلاس خودرویی آن‌هاست. مشخصات فنی این سه محصول هم یکسان هست.

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

خودروهای خارجی در ایران،خودروهای پاترویوت در ایران

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

خودروهای روسیه در ایران،خودروهای جدید در ایران،

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

گویا طراحان این شرکت، حوصله و وقت زیادی برای دست به قلم شدن نداشتند و یک طراحی را برای این سه خودرو، کپی و پیست کرده‌اند! در فهرست اطلاعات این خودرو در سایت UAZ، باز هم با اعداد یکسانی مانند حجم پیشرانه ۲۶۹۳ سی‌سی و قدرت ۱۳۴٫۶ اسب‌بخار مواجه میشویم. در عمل جز کلاس این سه خودرو، اکثر ویژگی‌های طراحی و مشخصات فنی آن‌ها نمونه یک‌دیگر هست.

بهترین خودروهای روسیه در ایران عرضه می شوند

مدیر بازاریابی شرکت توان‌خودرو به گارانتی بین‌المللی محصولات اخیر این شرکت اشاره داشت. این امتیاز ویژه‌ای برای افرادی هست که به کشورهای همسایه سفر می کنند و نگران خرابی خودرو خود میباشند؛ گرچه باید درنظر داشته باشیم که برای بهره گیری از گارانتی بین‌المللی باید به نمایندگی‌های این شرکت مراجعه کرد.

به گزارش پارس ناز همان‌طور که گفته بودیم، خودروهای روسی به سرسختی و مقاومت بالا در شرایط دشوار جاده‌ای و آب و هوایی مشهور میباشند. پس احتمالا خیال خریدار باید حالاحالاها از این بابت راحت باشد.امتیازهای مثبت خودروهای روسی را گفتیم اما باید بازهم درنظر داشته باشیم که زبان طراحی این محصولات خیلی به روز نیستند.

مشخصات فنی آن‌ها هم خیلی هیجان‌انگیز و تکان‌دهنده نیست. بنابراین مشتریانی که میخواهند چنین کلاس خودروهایی را تهیه کنند باید تصمیم خود را بگیرند؛ اینکه خودرویی با طراحی به‌روز و شیک و مشخصات فنی متداول می خواهند یا یک خودرویی با طراحی قدیمی، مشخصات فنی متوسط ولی واقعا سرسخت و مقاوم؟