23 آوریل 2019
آوریل 23, 2019

انواع سونوگرافی از بدن

آوریل 23, 2019 0 دیدگاه

انواع سونوگرافی از بدن

دستگاه اولتراسوند مشابه سیستم های صوتی مورد استفاده در کشتیها ،از امواج صوتی و انعکاس انها برای مشاهده اعضاء درونی بدن استفاده می کند . این فن آوری بویژه برای مشاهده بافتهای نرم که بوسیله پرتوهای X بخوبی قابل بررسی نیستند کاربرد دارد .

اسکن سونوگرافی ، که همچنین سونوگرام ، سونوگرافی تشخیصی و سونوگرافی نامیده می شود ؛ ابزاری است با امواج صوتی فرکانس بالا برای ایجاد تصویر از برخی قسمت های داخلی بدن ، مانند معده ، کبد، قلب ، تاندون ها ، ماهیچه ها ، مفاصل و رگ های خونی. به گفته ی کارشناسان ، امواج صوتی اسکن های سونوگرافی ایمن تر از تابش امواج می باشند. سونوگرافی زنان و زایمان اغلب به منظور بررسی جنین در رحم بکار می رود.

اسکن های سونوگرافی برای تشخیص مشکلات کبد ، قلب ، کلیه یا شکم مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار همچنین به جراح برای نمونه برداری نیز کمک می نماید. واژه ی “فراصوت” در فیزیک به تمام صداهایی که انسان قادر به شنیدن آنها نمی باشد ، اطلاق می گردد. در سونوگرافی تشخیصی ، فراصوت معمولاً بین ۲ تا ۱۸ مگاهرتز می باشد. فرکانس های بالاتر تصویر با کیفیت بالاتری فراهم می نماید ، چرا که به آسانی توسط پوست و بافت های دیگر جذب می شود. به طوری که فرکانس های پایین تر قادر به انجام این کار نمی باشند.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی: تمام لباسها در موضع مورد بررسی باید از تن درآورده شوند. برحسب نوع بررسی ممکن است آمادگیهای دیگری مورد نیاز باشد مانند نوشیدن مایعات .

سونوگرافی اکثر مواقع جهت بررسی اعضا توپر و توخالی دارای مایع به کار می رود

انواع سونوگرافی :

سونوگرافی بیرونی :

برای مثال زمانی که پزشک می خواهد قلب بیمار و یا جنین در رحم را معاینه کند، مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافیست ژل سونوگرافی را بر روی پوست بیمار قرار می دهد و سپس مبدل را بر روی قسمتی از بدن که نیاز به معاینه دارد، حرکت می کند.

سونوگرافی داخلی :

سونوگرافی داخلی زمانی که پزشک نیاز به داشتن یک نگاهی بهتر به غده ی پروستات ، تخمدان و رحم دارد ، مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت پروب در داخل واژن (در زنان) و یا مقعد (در مردان) قرار می گیرد.

سونوگرافی اندوسکوپیک :

معمولاً اندوسکوپ (وسیله ای برای مشاهده فضای داخلی ارگانهای بدن) را از طریق دهان وارد بدن مانند مری ، غدد لنفاوی قفسه سینه یا معده خواهد داشت. برای مشاهده ی بهتر یک لامپ انتهای اندوسکوپ قرار دارد. در این روش به بیماران قرص های آرام بخش یا ضد درد داده می شود.