27 ژانویه 2020
ژانویه 27, 2020

افسردگی چیست و چه علائمی دارد؟

ژانویه 27, 2020 0 دیدگاه

افسردگی چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری افسردگی یک وضعیت خلقی شامل کم حوصلگی و فرار از فعالیت یا بی علاقگی و بي‌ميلي است و میتواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و سلامت یک شخص تأثیر بگذارد.
افرادی که دارای وضعیت بیماری افسردگی هستند.

میتوانند حس ناراحتی، استرس، پوچی، نومیدی، درماندگی، بی ارزشی، شرمندگی یا بیقراری داشته باشند. امکان دارد آنها شوق خویش در به کاربستن فعالیت هایی که زمانی برای شان لذتبخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی اشتها و کم خوراک شوند، تمرکز خویش را از دست بدهند، در بخاطرسپردن جزئیات و تصمیم گیری دچار مشکل شوند، در رابطه خویش به مشکل برخورد کنند و به خود‌کشی فکر کرده، تصمیم آنرا داشته باشند و چه بسا خود‌کشی کنند. اختلال بیماری افسردگی همچنین امکان دارد سبب بیخوابی ، خواب بی اندازه ، حس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا تقلیل انرژی بدن شود.

بیماری افسردگی یکی از خصوصیت های بعضی از نشانگان روانی من جمله اختلال بیماری افسردگی اساسی است. ولی امکان دارد یک عکس العمل طبيعي نسبت به رویدادهای زندگی مثل مرگ اطرافیان، اثرات بیماري های بدنی یا عوارض جانبي مصرف برخی از داروها و درمانهای پزشکي باشد، اما تا زمانیکه این وضعیت در یک مدت زمان طولانی باقی نمانده باشد. یک تشخیص راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، بیماری افسردگی به صورت یک عادت که شخص میتواند بعنوان قسمتی از زندگی خویش تجربه کند را متمایز ميکند .

بیماری افسردگی مسایل گوناگونی بهمراه دارد. به جز مسایل پزشكی و اندوه كه بسیار رایج هست، شخص ابتلا به بیماری افسردگی خویش را در كارها مورد تبعیض و از نظر اجتماعي مطرود و چه بسا منفور خانواده خود می بیند. گاهی انزوای همراه افسردگی، بیمارانی را كه وضعی درمان پذیر دارند به دوری از مردم یا بسوی مرگ سوق ميدهد . در مورد بیماری افسردگی خبرهای خوشی هم وجود دارد :بیش تر انواع بیماری افسردگی قابل معالجه اند.

Depression كه غالباً بیماری افسردگی بالینی، اختلال های خلق و خوی یا اختلال های عاطفی نامیده ميشود ، بیمار را دچار آشفتگی فکر، آشفتگی عاطفی، تغيير خوی و بیماري های جسمانی می كند.

بیماری افسردگی بالینی، از دیدگاه عملكردهای اجتماعي بیش از ديگر بیماري های مزمن، بیمار را ضعیف می كند. بیماری افسردگی كبیر بیش از بیماري های مزمن ششی، التهاب مفصل و دیابت، ضعیف كننده هست. بیماری افسردگی یك نشانگان( Syndrom) یعنی مجموعه ای از علامات مرضی( Symptoms) گوناگون هست.

افسردگي, درمان افسردگي, تست افسردگي
تشخیص “افسردگی”

ملاك های تشخیص افسردگی عبارت اند از:

1- افسرده بودن خلق و خوی در بیش تر ایام، تقریبا هرروز .

2- كاهش آشكار علاقه یا میل به هر نوع فعالیت در زندگی.

3- كاهش یا افزایش قابل توجه وزن بر اثر كاهش یا افزایش اشتهای غذا خوردن.

4- بیخوابی یا پرخوابی در بیشتر شب ها.

5- افزایش یا كاهش اعمال روانی حركتی یا فعالیت های ذهني.

6- خستگی یا كاهش انرژی.

7- حس بی ارزشی یا گناهكار بودن.

8- كاهش توان اندیشه کردن یا تمركز حافظه و تصمیم گیری.

9- اندیشه کردن به مرگ( نه بیم داشتن از آن) و به خودكشی، بدون داشتن طرحی براي آن، یا اقدام به خودكشی با طرحی از نزد ریخته.

داشتن دست کم پنج نشان یاد شده براي ابتلا به بیماری افسردگی كبیر كافی است. ولی علامات مرضی یك و دو باید جز آن علامت باشند. بیماری افسردگی نمی تواند واكنش معمولی مرگ یك عزیز باشد. همه اشخاص مبتلا به بیماری افسردگی تمام علامات مرضی این بیماري را ندارند و شدت علامات مرضی در اشخاص گوناگون متفاوت هست.

بیشتر بخوانید: تست افسردگی

انواع بیماری افسردگی

اقسام مختلفی از افسردگی وجود دارد ، که در ادامه تنها آن ها را نام می بریم:

بیماری افسردگی اساسی

بیماری افسردگی مزمن( dysthymia)

بیماری افسردگی دو قطبی( اخلال دوقطبی)

بیماری افسردگی فصلی

بیماری افسردگی روانی

بیماری افسردگی بعد از زایمان

اختلال خلقی ناشی از مواد( SIMD)