11 آوریل 2019
آوریل 11, 2019

از عالم برزخ برزخ چه میدانید؟

آوریل 11, 2019 0 دیدگاه

از عالم برزخ برزخ چه میدانید؟

همه ی انسانها کم و بیش مایلند که بدانند عالم برزخ کجاست ؟ اگر به طفلی که در شکم مادر است بگویند در خارج از شکم مادر دنیایی است که دور این محل را احاطه کرده نمی تواند بفهمد و درک کند و همچنین در سوره مبارک ۳۲ ، آیه ۱۷ خداوند می فرماید هیچ کس نمی تواند بفهمد که چه برایش تهیه و تدارک دیده شده است.

بنابراین می توان گفت عالم برزخ محیط به این جهان است مانند احاطه این عالم بر رحم مادر که جایی شبه ای با قی نمی گذارد .” برزخ “ در لغت به معنای چیزی است که در میان دو چیز حائل و واسطه می شود ، و به هر امری که در میان دو چیز یا دو مرحله قرار گیرد ، ” برزخ ” گویند . در اینجا منظور از برزخ جهانی است که بین دنیا و آخرت قرار گرفته است ، لذا اکنون آنان که مرده اند در این عالم به سر می برند .

در قرآن مجید در سه مورد واژه برزخ آمده که در دو مورد آن ( ۵۳ فرقان و ۲۰ رحمن ) این واژه به معنی مرز حجاب و حائلی است که در دریا ، بین آب شیرین و شور قرار دارد و از مخلوط شدن آن دو نوع آب جلوگیری می کند .«بَینَهُمَا بَرْزَخٌ لَا یبْغِیان‌ِ»، (الرحمن / ۲۰) و دیگر در آیه شریفه «وَهُوَ الَّذِی مَرَجَ الْبَحْرَین‌ِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَذَا مِلْحٌ أ‌ُجَاجٌ وَجَعَلَ بَینَهُمَا بَرْزَخاً» (فرقان / ۵۳)ولی در آیه ( ۹۹ و ۱۰۰ سوره مومنون ) منظور همان عالم برزخ است که با صراحت می فرماید :

«حَتَّى إ‌ِذَا جَاءَ أ‌َحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُون‌ِ * لَعَلِّی أ‌َعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَکْتُ کَلَّا إ‌ِنَّهَا کَلِمَهٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِنْ وَرَائِهمْ بَرْزَخٌ إ‌ِلَى یوْم ِ یبْعَثُونَ» (مؤمنون / ۱۰۰ ـ ۹۹)وقتی مرگ یکی از آن ها فرا رسید می گوید : پروردگارا مرا بازگردانید باشد که عمل صالحی را انجام دهم . به او می گویند : که بازگشت ممکن نیست و این سخن را سودی نیست و فرا روی آن ها برزخ است تا روز قیامت .

آیاتی دیگر که می توان در باره عالم برزخ به آن ها اشاره کرد :«وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُون» (… و پشت سر آنها برزخی است، تا روزی که برانگیخته می‌شوند.)«وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْیاءٌ وَ لکِنْ لا تَشْعُرُون» (به آنها که در راه خدا کشته شدند مرده مگوئید بلکه آنها زنده ‌اند ولی شما نمی‌فهمید.)

«قالُوا رَبَّنا أَمَتَّنَا اثْنَتَیْنِ وَ أَحْیَیْتَنَا اثْنَتَیْنِ فَاعْتَرَفْنا بِذُنُوبِنا فَهَلْ إِلى‏ خُرُوجٍ مِنْ سَبیل» (آنها می‌گویند: پروردگارا ما را دوبار میراندی و دوبار زنده کردی، اکنون به گناهان خود معترفیم، آیا راهی برای خارج شدن از دوزخ وجود دارد؟)