28 ژانویه 2020
ژانویه 28, 2020

آیا ترتیب تولد بر شخصیت افراد تاثیر دارد؟

ژانویه 28, 2020 0 دیدگاه

آیا ترتیب تولد بر شخصیت افراد تاثیر دارد؟

چه بخواهیم چه نخواهیم ترتیب تولد ما بر روی شخصیت مان تأثير گذار است و چه بسا تک کودک بودن هم روی خصوصیت های شخصیتی افراد تأثير می گذارد و به همین ترتیب بچه های اول، بچه های وسط و دوقلوها هم خصوصیت های شخصیتی مخصوص به خودشان را دارند. با این که تمام اشخاص با یکدیگر متفاوت اند، ولی ترتیب به دنیا امدن قطعاً تأثير بیشتری بر روی این مسأله خواهد گذاشت.


ترتیب تولد یکی از چیزهایی است که ما خيلي بر روی آن کنترلی نداریم. با این که خيلي وقت ها پیش مي‌ايد که بچه ی اول از پدر و مادر خود خواهر یا برادر کوچکتر می خواهد، ولی خيلي احتمال آن کم است که والدین تنها بر روی خواسته ی بچه مبادرت به آوردن فرزند کنند!

هدف این است که چه بخواهیم چه نخواهیم ترتیب تولد ما بر روی شخصیت مان تأثير گذار است و چه بسا تک کودک بودن هم روی خصوصیت های شخصیتی افراد تأثير می گذارد و به همین ترتیب بچه های اول، بچه های وسط و دوقلوها هم خصوصیت های شخصیتی مخصوص به خودشان را دارند. با این که تمام اشخاص با یکدیگر متفاوت اند، ولی ترتیب به دنیا امدن قطعاً تأثير بیشتری بر روی این مسأله خواهد گذاشت.

گروهی از روان شناسان بالینی در انگلیس با مطالعه بر روی گروهی از اشخاص دریافتند که ترتیب تولد نقش مهمی بر روی ویژگی های شخصیتی، شغل و روابط اجتماعي هر فرد دارد.

بر این اساس، ویژگی های شخصیتی فرزند اول با فرزندان وسط و آخر متفاوت است.

فرزندان اول

آن ها وظیفه شناس تر، جاه طلب تر و سلطه جوتر از خواهر و برادرهای کوچکتر از خود هستند، فرزندان اول در دانشگاههای هاروارد و ییل به خوبی خود را نشان می‌دهند ، هم چنان که در رشته های مشکل تری مانند پزشکی، مهندسی و حقوقی می درخشند. تمامی فضانوردانی که به فضا رفته اند بزرگ ترين فرزند یا بزرگ ترين پسر خانواده شان بوده اند و در طول تاریخ هم( حتی زمانیکه خانواده های پرفرزند رایج بوده است) بیش از نیمی از برندگان جایزه نوبل فرزند نخست بوده اند.

بد نیست بدانید بعضی شخصیتها مانند هیلاری کلینتون، ریچارد برانسون، جی. کی. رولینگ( نویسنده کتابهای هری پاتر)، وینستون چرچیل همچنين برخی از ستاره های سینما از جمله :کلینت ایستوود، جان وین، سیلوستر استالونه، بروس ویلیس، و تمامی بازیگرانی که نقش جیمز باند را بازي نموده اند ، همه فرزند اول خانواده بوده اند.